В даній статті виділено та описано комплекс принципів та елементів, що складають та детермінують педагогічну систему М.Монтессорі, їх трансформацію в Монтессорі-терапевтичній концепції в контексті застосування до дітей, які мають складні варіанти порушення онтогенезу. Звернено увагу на відмінності в реалізації вихідного принципу педагогічної системи М.Монтессорі – принципу свободи. Стаття містить посилання на Мюнхенську соціально-педіатричну концепцію реабілітації розвитку, одним з елементів якої є Монтессорі-терапія. Розкрито зміст поняття «підготовче Монтессорі-середовище», описано спеціальні принципи його побудови, в тому числі у «звуженому терапевтичному» форматі, та його вплив на розвиток дітей. Надано загальну характеристику, вимоги, правила роботи з Монтессорі-матеріалом як частини «підготовчого середовища». Проаналізовано різницю в роботі з дидактичним матеріалом дітей з порушеннями розвитку та дітей , які не мають порушень. Значну увагу приділено варіантам адаптації та модифікації класичного Монтессорі-матеріалу в залежності від виду порушень дитини, що має поглибити можливі терапевтичні процеси. Висновок містить перелік трансформацій, що їх, на думку автора, зазнала педагогічна система Марії Монтессорі в Монтессорі-терапевтичній концепції.
В данной статье выделено и описано икомплекс принципов и элементов, которые составляют и детерминируют педагогическую систему М.Монтессори, их трансформацию в Монтессори-терапевтической концепции в контексте применения к детям со сложными вариантами нарушения онтогенеза. Обращено внимание на отличия в реализации основополагающего принципа педагогической системы М.Монтессори – принципа свободы. Статья содержит ссылки на Мюнхенскую социально-педиатрическую концепцию реабилитации развития, одним из элементов которой есть Монтессори-терапия. Раскрыто содержание понятия «подготовительная Монтессори-среда», описано специальные принципы его построения, в том числе в «суженном терапевтическом» формате, и его влияние на развитие детей. Дано общую характеристику, требования, правила работы с Монтессори-материалом як части «подготовительной среды». Проанализовано отличия в работе с дидактическим материалом детей с нарушениями развития и детей, не имеющих нарушений. Значительное внимание уделено вариантам адаптации и модификации классического Монтессори-материала в зависимости от вида нарушений ребенка, что должно углубить возможные терапевтические процессы. Вывод содержит перечень трансформаций, которые, по мнению автора, претерпела педагогическая система Марии Монтессори в Монтессори-терапевтической концепции.
The article presented the study of the complex principles and elements that contains and define Montessori educational system, their transformation into Montessori therapeutic concept. This concept we can use with children who have different disorders of ontogeny. Attention is paid to the differences in using the main principle in Montessori educational system - the principle of freedom.This article contains links to Munich socio-pediatric conception of rehabilitation development. One of the elements of this conception is the Montessori therapy.