The presented scientific research examines the problem of teaching adults of the first and second periods of adulthood, practicing aikido and capoeira, basic acrobatic exercises, the performance of which is provided for in the program of the indicated martial arts. This aspect is considered problematic due to the fact that the acrobatic elements are the basis for performing body safety during a fall, attack and defense, however, learning of acrobatic exercises from scratch in adulthood can both lead to injuries and is the only prevention from them.
It was found that the planned inclusion of acrobatic exercises in the study program of both aikido and capoeira, for adult athletes, not only allows you to significantly increase the effectiveness of classes, but also improves the work of the vestibular apparatus, the speed of reaction and allows you to maximize the possibility of practicing both the mentioned martial arts and physical activity.
В представленій науковій розвідці розглянуто проблему навчання дорослих першого та другого періоду зрілого віку, що займаються айкідо та капоейра, базовим акробатичним вправам, виконання яких передбачено програмою вказаних бойових мистецтв. Проблемним є питання вивчення акробатичних вправ як на тренувальному занятті як з айкідо, так і з капоейра, адже саме вони є основою для виконання страховки тіла при падінні (має укемі, уширо та тобі укемі в айкідо), атаки та захисту (ау, аерео та інші техніки в капоейра). Крім того, вивчення акробатичних вправ з нуля у зрілому віці та ще у прикладному аспекті – це додаткові ускладнюючі моменти, що, можуть як призвести до травмування, так само і є їхньою єдиною профілактикою, однак ефективне вирішення яких дасть можливість покращити результативність спортсменів, їх самопочуття та підвищити їх самооцінювання, що часто є вирішальним моментом для того, щоб дорослі продовжували займатися даними видами одноборств. У даній статті розкрито та охарактеризовано стан фізкультурно-спортивної діяльності спортсменів з капоейра та айкідо першого та другого періоду зрілого віку, значення якої полягає не тільки у розвитку відповідних реакцій та рухових навичок, а також збереження рухомості суглобів та сприяння збереженню здоров’я, але і фізичний розвиток, відповідно до вікових норм та самопочуття. Виявлено, що планомірне включення акробатичних вправ в програму вивчення як айкідо, так і капоейри, для дорослих спортсменів, не тільки дозволяє значно підвищити результативність занять, а й виступає профілактикою можливих падінь, покращує роботу вестибулярного апарату, швидкість реакції та дозволяє максимально продовжити можливість практики як зазначених бойових мистецтв, так і фізичної активності.