Визначено, що основними завданнями формування у старшокласників професійних планів є забезпечення їх систематизованими уявленнями про себе та розвиток вміння співвідносити ці знання із вимогами будь-якої професії. З цією метою було організовано факультативний курс, особлива роль під час якого належала професійним пробам учнів старших класів у сфері «людина – природа», які полягали у вивченні будови теплиць і парників, а потім спорудженні їх на пришкільній ділянці та з допомогою батьків під час літніх канікул. З метою формування у молодших школярів усвідомленого уявлення про світ і професії, соціально цінні якості, які необхідні для будь-якої професійної сфери, власний образ «Я», їм було запропоновано такі види діяльності з екологічним змістом: знайомство з професіями (садівник, еколог, фермер тощо), трудові проби (вирощування рослин та догляд за ними, виконання рослинних орнаментів, подорож на зелену планету за лікарськими рослинами та ін.). Констатується, що більшість учнів початкових класів вважають важливими для будь-якої професії знання своєї справи, працьовитість, бажання здобувати нові знання і навички. Для учнів середніх класів корисною для актуалізації професійного самовизначення є організація спеціальних класних години, на яких поєднувались теоретичні та практичні заняття, аналізувались вимоги професій, умови праці та якості, які необхідні для спеціаліста кожної з них, що допомає їм співвіднести зі своїми власними інтересами й схильностями.
It has been determined that the main tasks of forming professional plans for high school students are to provide them with systematic ideas about themselves and to develop the ability to correlate this knowledge with the requirements of any profession. To this end, an optional course was organised, with a special role for senior pupils in the human-nature sector, which involved studying the structure of greenhouses and hotbeds and then building them on the school grounds with the help of their parents during the summer
holidays. In order to form a conscious view of the world and professions, socially valuable
qualities necessary for any professional field, and their own self-image, junior pupils were
of ered the following activities with environmental content: introduction to professions
(gardener, ecologist, farmer, etc.), work tests (growing and caring for plants, making plant
ornaments, travelling to a green planet to collect medicinal plants, etc.) It is stated that the
majority of primary school students consider knowledge of their profession, hard work,
and the desire to acquire new knowledge and skills to be important for any profession. For
middle school students, it is useful to organise special class hours that combine theoretical and practical classes, analyse the requirements of professions, working conditions and qualities necessary for a specialist in each profession, which helps them to relate to their own interests and aptitudes.